Virtualna bateria pre elektromobil

 • Michal Chabada

  Administrátor
  11. februára 2024 o 16:34

  Je to služba ZSE Drive, spustili to koncom minulého roka.

  Ak v domácnosti využívate fotovoltiku, energiu z nej vám dokáže vymeniť za nabíjanie zadarmo na ktorejkoľvek verejnej nabíjačke ZSE Drive, a to pomerom 1:1.

  Ide o program s názvom Virtuálna batéria pre elektromobil a má slúžiť všetkým majiteľom fotovoltických panelov, ktorí odvádzajú prebytočnú energiu do virtuálnej batérie. Energia, ktorú vyrobia navyše, sa potom prenesie do voľného objemu v rámci ich mesačného programu. Novinku firma oznámila 20. septembra tohto roka a bol potrebný nejaký čas, aby bolo všetko spracované správne a elektromobilisti vo svojej aplikácie videli množstvo energie, ktoré dostanú na nabíjanie.

  https://www.mojelektromobil.sk/zse-drive-fotovoltika-system-bateria/

 • Peter Polakovič

  Člen
  13. februára 2024 o 9:57

  Zaujimalo by ma ako to realne funguje. Mam rozne exporty do GRIDu pocas roka a kedy presne sa mi zapocitaju volne KW do pausalu ZSE Drive. Nerozumiem tomu. Povedzme ze teraz vo februari prejdem na tuto sluzbu a kedy uvidim prve volne kw v appke?

  Ako je to v praxi, napriklad od 1.aprila by som videl uz marcove exportovane kWh, napriklad 50% z 184 kWh by som vedel minat uz v aprily? Ked ich nestihnem v aprily minut presunu sa mi do dalsieho mesiaca?

  Minuly rok som exportoval do Gridu po mesiacoch:

  Januar – 7 kWh

  Februar – 29 kWh

  Marec – 184 kWh

  April – 271 kWh

  Maj – 571 kWh

  Jun – 575 kWh

  Jul – 737 kWh

  August – 437 kWh

  September – 275 kWh

  Oktober – 70 kWh

  November – 9 kWh

  December – 4 kWh

  • Eduard Durik

   Člen
   7. mája 2024 o 13:09

   odpoved ZSE Drive, ktoru som dostal nedavno:

   Dobrý deň,

   ďakujeme za odpoveď.

   Virtuálna batéria funguje na dvojmesačnom spätnom intervale. To znamená, že v máji čerpáte kWh z virtuálnej batérie, ktoré ste odovzdali v marci.

   Nie je možné čerpať aprílovú výrobu.

   • Táto odpoveď bola upravená pred 2 týždňami, 2 dňami používateľom  Eduard Durik.
 • Stanislav Chovanec

  Člen
  13. februára 2024 o 10:13

  Požiadal som teraz vo februari o VBE, povedali mi, ze prve kW budem moct cerpat (asi) od aprila, kedy sa vycleni percento nadprodukcie z marca. To percento si urcuje majitel vozidla, moze ho nahlasenim do ZSE kazdy mesiac menit. Vraj sa pracuje na verzii, ze nebude sa rezervovat percento nadprodukcie ale konkretne mnozstvo energie, co by bolo podstatne jednoduchsie. Rezervovanu kapacitu budem vidiet v aplikacii ZSE drive, ta sa mina ako prva, potom kapacita daneho pausalu…

  Tolko teoria, cakam na nejake skusenosti z praxe… Ma ich niekto?

  • Stanislav Chovanec

   Člen
   13. februára 2024 o 10:17

   V principe sa mi to javí este výhodnejšie ako nabíjanie doma v nocnych hodinach, kedze neplatim distribucne poplatky…

   • Peter Polakovič

    Člen
    15. februára 2024 o 8:59

    Velmi pekne dakujem za skvele informacie!

    Bolo by zaujimave vediet ci musim tie kWh v aprily určite minut a na konci aprila mi prepadnu, ale sa to nejak akumuluje počas celeho roka.

    • Táto odpoveď bola upravená pred 3 mesiacov, 1 týždňom používateľom  Peter Polakovič.
 • Peter Vongrej

  Člen
  13. februára 2024 o 21:26

  Neviem, mam cerstvu elektricku a pobyt na verejnych nabijackach mi teda moc prijemny nie je. Teda, v mojom okoli su len 22kWh greenwaye. Distribucny poplatok je 6 centov za kWh = plus minus 3E za nabitanie auta. Ano, je vyhodnoejsie s VBE nabijat verejne, ale zase ten komfort…. a hlavne, cez den svieti slnko, a dnes uz maju domace wallboxy dynamicke nabijanie s vyuzitim prebytkov. Tych par E za ten komfort asi stoji, ci?

  • Peter Polakovič

   Člen
   15. februára 2024 o 8:59

   My napriklad 70% nabijame pocas roka čisto doma v rodinnom dome a 30% vonku a tych povedzme 100-150 kw mesacne vonku vieme minut na verejnych nabijackach. Ak by som to vedel nabit z kWh, ktore mi vyprodukuje FVE, preco nie.

   Urcite by som tych 70% nabijani doma nemenil za nabijanie na nabijackach.

   • Stanislav Chovanec

    Člen
    15. februára 2024 o 9:38

    U mna je to asi tak 50/50 minuly rok. Ale kazdy mesiac aj rok je (môže byť) iny.

 • Stanislav Chovanec

  Člen
  13. februára 2024 o 22:03

  Teoreticky s Vami súhlasím, prakticky nabijam oveľa častejšie večer alebo v noci, keď dorazim s vybitou baterkou a potrebujem ju mat ráno nabitú. Ked aj nie na 80%, ale aspoň na 50%. Keď popri večernou nákupe využijem aj DC nabijanie, prečo nie? Toľko teória. Uvidíme aká bude prax. Hlavne keď pribudne elektroaut.

Ak chcete odpovedať, prihláste sa.